download.bg
 Вход Списание  Новини  Програми  Статии  Форум  Чат   Абонамент  Топ95   Архив 

Скенерите - всичко за тях и как да сканираме качествено.

Виж статията

Автор
Съобщение
anonymous
Пет, 12.05.06, 20:01
Прочетох статията с голям интерес имам скенерBENQ-5000,само че има проблем когато реша да сканирам черно-бял текст.Ами не го чете.Помогнете ми моля.Кажете ми къде греша?Предварително благодаря на всички които ще ми обяснят.
boby_dg
Съб, 13.05.06, 18:55
в какъв смисъл не го чете ? OCR програмата ли ? Да не си забравил да настроиш език на разпознаване - понеже тогава само някакви странни символи ще излязат.
anonymous
Чет, 18.05.06, 15:54
Прочетох статията на бързо и това което ми направи впечатление са някои "малки" неточности :)

1.) "фоторазмножителна тръба" - :))). В барабанните скенери се ползват т.н. PMT елементи или преведено на български фотоумножителни тръби.

2.) "плоскодънните скенери" - едно въпросче, на дъното на какво трябва да ида за да сканирам с тях? :) Става въпрос за плоски скенери, а те могат да се ползват навсякъде, но все пак не ви препоръчвам да сканирате на дъното на океана или морето :)))

3.) "пратите примерно по електронната поща дори и компресирана, защото пак ще заема доста място – бих ви препоръчал 300dpi" - е тук просто нямам думи. Ако извършите тази глупост ще получите файл годен за всичко друго но не и за електронна поща. Първо снимка за интернет обикновено е в JPEG формат, който използва компресия така че няма как да го смачкате още, най много 1-2%. Малко стандарти, за интернет се приема резолюция от 72 до 96 dpi. 300 dpi ще ви свършат работа идеално за печат при линеатура от 150 lpi което е стандарт за повечето листова продукция.

4.) "Grayscale picture пък е отлично за черно-бяла графика или текст от книга – тя превръща всички цветове и тонове във степени на сивото и така полученият файл заема по-малко място, а и не обърква OCR програмите" - наистина е идеална за OCR, но ако искате да сканирате контур (графика) или поместите текст без да го прекарвате през OCR програма моля ви ползвайте B&W режим с степен на преобразуване 50%. И една малка подробност поне 600 dpi за B&W. Файла е смешно малък в сравнение с този в Grayscale а четимостта е с пъти по-висока.

5.) "Ако искате нещо по-качествено за фина работа се ориентирайте към моделите на НР или серията LiDE на Canon – те са с доказала се вече технология и предлагат бързо, но качествено сканиране" - НР, и да и не, ниските им модели не са особено за предпочитане големите горе долу стават. Но за всички НР важи едно правило ГИГАНТСКИ ДРАЙВЕР. Пълна простотия, скенер за 200лв. с драйвер от няколко стотин МВ. LiDE на Canon - няма как да се докаже като технология защото са от има няма 1-2 години масово на пазара.

Сега вече по същество. Хубав скенер за дома и офиса е Canon 5ХХХ и 7ХХХ серията. Те използват не LiDE елементи а конвенционални лампи като при новите модели те са с студен катод. И като цена и като качество е отличен избор. UMAX - ако намерите нещо изостанало вземайте и не се чудете. Benq имат някои сполучливи модели но като цяло не са нещо особено.

boby_dg
Чет, 18.05.06, 16:41
С известни уговорки приемам част от забележките, но за плоскодънните скенери - не. Просто няма някакъв точно определен термин в българския език, с който трябва да се наричат. На английски са flatbed скенери, което на български няма как да се преведе с точност. По принцип в първите книги за тях се споменаваха точно като плоскодънни скенери и затова така съм ги писал и тук. Така че не мисля, че имаш право да ме съдиш за това. А и между другото - "Те използват не LiDE елементи а конвенционални лампи като при новите модели те са с студен катод." (1) Няма понятие LiDE елемент - LiDЕ е абревиатура от LED Indirect Exposure и представлява технология, при която вместо флуoресцентна лампа се ползва трицветен светодиод - това излиза по-евтино има по-малък разход на енергия и сканирането с тях е доста по-бързо от това в обикновените скенери. (2) Не съм чувал скенер, при който да не се използва флуоресцентна лампа със студен катод (CCFL). Като изключим светодиодите при LiDE какво би използва ? 65W крушка ?
anonymous
Нед, 21.05.06, 13:19
LIDE е точно това за което пишеш но въпроса беше че като качество на сканиране отстъпват значително на тези с конвенционални лампи. Пример за да не съм голослвен: скенирите с които ми се налага да рботя ежедневно са UMAX Power Look III - полиграфически скенр от нисък клас 9средн клас плоски скнери), повярвай ми не са LIDE, за сканиране на по-високи резолюции (става въпрос за диапозитиви) се носят на скенери от класата на Sctex Ever Smart Suprime и Imacion Flex Tight. Това са полиграфически скенери от среден клас (висок клас плоски скенери) отново няма LIDE. LIDE се ползва за т.н. тънки модели на Canon за по-сериозните модели сам провери с какво са. Що се отнася за "плоскодънните" скенери, ами скенерите се делят на различни групи по няколко признака. Тъй като тук не е мястото а и нямам желание да се впускам в обяснения ще кажа само, че в зависимост от положението на оригинала при сканиране биват: плоски и барабанни.
Написах предишния коментар тъй като списания като Вашето с екопуват от хора с начална и средна компютърна грамотност. Нали се сещаш какво ще стане когато такъв човечец иде и си домъкне скенер с LIDE технология в къщи и види, че комшията със скенр за същите пари но с лампа прави сканирания за които той и не може да си мечтае.
boby_dg
Пон, 22.05.06, 16:21
Никъде не съм казвал конкретно кое трябва да предпочете човек. Това, което съм написал е нещо, като насока по-скоро. Виж, честно казано не бих искал да продължаваме с този разговор. Явно ти ползваш скенери професионално в ежедневието си и и имаш по-голям поглед над тях, като потребител, докато мен ме интересуват главно в техническо отношение. Взех си най-евтиния модел, когато избирах и не съм останал недоволен от него. Не казвам, че не можеше да е по-добре, но съм имал база за сравнение, когато успях да се добера и до един LiDE и голяма разлика в качеството не забелязах - но пък в техническо отношение повече ми харесаха точно тези на Canon - доста по-бързо сканират, софтуерът им е малко по-претрупан, но пък върши работа, като се ориентира човек и с тях се работи сравнително лесно. Над UMAX не съм имал поглед (знам ги основно, като производител на скъпи и професионални скенери - но тогава времената и без това бяха други - сега се поразрових и не намерих нещо особено скъпо или популярно от тях). Но Canon си е Canon. Честно казано не разбирам защо толкова твърдиш, че качеството на сканиране зависи основно от лампата. Но дори и така да е - като си припомним уроците по физика от 10 клас би следвало светодиодите да се държат по акуратно. Освен това все повече от скъпите фотоскенери (да, дори тези за диапозитиви и филми) започват да заместват флуоресцентните лампи със светодиоди. Ама не може все пак а се говори така - всеки има право да си избере скенер според своите финансови възможности и ако е за ежедневна работа със сигурност ще остане доволен без значение дали ще е FL или LiDE.
anonymous
Сря, 28.06.06, 13:38
Ringi,защо не използваш бутона са "скен ревю".....
Така скенерът ще се самонастрои в зависимост от конкретния обект за сканиране...
редактиран от anonymous на 28.06.06 13:38
редактиран от anonymous на 28.06.06 13:38
anonymous
Пон, 07.05.07, 20:59
Имам въпрос. Какво представлява приставката за скениране на негативи? Има плосък скенер(старичък) като му дам да скенира негатив гасне флуоресцентна лампа и си търси приставката за негатив.
редактиран от anonymous на 07.05.07 20:59
angelicstar
Вто, 08.05.07, 16:22
ми нз. то сички скенери са с различни преставки. на братми един прятел има скенер Astra и нанего преставкатаму е вместо капака дето се претиска картинката от горе. сачоме нее просто за капак а вътре има друга лампа да свети през негатива. ама затвоя точно скенер нз кво точно ти трява.
anonymous
Пет, 06.07.07, 00:39
molq pi6ete mi na reneli_shep@abv.bg kanq sa da si kupuvam skene no ne razbiram ot skeneri predlojete nqkoye svestno skener4e na dostapna cena-i naprimer moga li da ka4vam snimki ot obiknoven otoaparat na skype i emaila si blg predvaritelno i se izvinqvam ako ima ne6to 6toto sam nov s teq ne6tica

Коментар

за нас | за разработчици | за реклама | станете автори | in english  © 1998-2024   Experta Ltd.