Търсачка Търсене на новини по ключови думи
RSS захранване
|
Невронната мрежа на Google в практиката
08.10.2012 14:18 (преди 11 години и 11 месеца) | dulo | показана 4302 пъти
През месец юни тази година, специално сформиран екип на Google пусна в действие невронна мрежа, работеща на клъстър от 1000 компютъра. По този начин клъстърът съдържа 16 хиляди процесорни ядра с 1 милиард връзки между виртуалните неврони. Това е засега най-грандиозният експеримент в областта на изкуствения интелект, от самото начало замислен да решава практически задачи.
Самообучаващата се невронна мрежа е изключително универсален инструмент, който може да бъде използван при всякакви бази данни, независимо дали са релативни и структурирани или не. В Google невромрежата се използва за подобряване точността на разпознаване на човешката реч. "Получихме 20-25% намаляване на грешките при разпознаването на човешката реч, а това означава, че много повече хора ще получат перфектно разпознаване и превод на речта", твърди Винсънт Ванхоук (Vincent Vanhoucke), ръководител на отдела по разпознаване на човешката реч. Очакванията на Google са, че използването на невронната мрежа за разпознаване на речта ще стане ключова част от тяхната операционна система Android. Засега невромрежата е оптимизирана за разпознаване на английска реч, но съвсем скоро ще бъдат направени подобрения и за други езици и диалекти. Това не е единственото използване на невронната мрежа. В Google Street View например, тя се използва за разпознаване на малките фрагменти от фотографиите на улиците и домовете, където е необходимо да се определи дали даден фрагмент е номер на дом или не. Интересното в този случай е това, че невромрежата показва значително по-голяма точност на разпознаване от човешката. В бъдеще, тази технология ще бъде използвана от Google за разпознаване и търсене на изображения, в роботизираните автомобили и други, като ще се отчита и контекстната информация - например звука от мотора на автомобила и други странични фактори - нещо, което не е възможно да се постигне лесно със сегашните методи за програмиране. Проведените тестове с невромрежата показват, че тя успешно се самообучава. След прегледа на 10 милиона случайни кадъра от Youtube, в мрежата се сформират неврони, селективно реагиращи на присъствието на лица върху кадрите. Много учени работещи в тази област считат, че невромрежата на Google в процеса на самообучение работи по много сходен начин на невроните в зрителната мозъчна кора на млекопитаещите, с уговорката, че мозъчната кора съдържа значително повече възли и връзки в сравнение с мрежата на Google. Експериментите наистина са впечатляващи. На по-долната илюстрация е показано съставното изображение за разпознаване на котка, което на практика е невронен стимул за разпознаване на всички подобни изображения от невромрежата.
А така изглежда композитнотното изображение, съответстващо на оптималния невронен стимул за разпознаване на човешки лица:
Дали това ще се окаже алфа-версията на SkyNet или мощен и полезен инструмент тепърва предстои да се разбере. Все-пак според мен смущаващи са експериментите по събирането на информация от целия свят, а след това тренирането и самообучението на гигантска невромрежа върху тази информация. Подробности: technologyreview.com
Вижте още:
Мнения на потребители
| Платени препратки bgERPУправлявайте фирмата си с безплатен, уеб базиран софтуер www.bgerp.com Рекламни чантиЕкстрапак произвежда рекламни чанти и опаковки от хартия и (био)полимери
Bags.BG вашето каре - тук |