download.bg
 Вход Списание  Новини  Програми  Статии  Форум  Чат   Абонамент  Топ95   Архив 
 
Търсачка

Търсене на новини по ключови думи

 

RSS захранване
 

Около 5 млрд. долара са "изпрани" чрез криптовалути според Европол

13.02.2018 14:59 (преди 6 години и 2 месеца) | spursy | показана 1035 пъти Статистики
Наблюдава се засилваща тенденция все повече мръсни пари да се "изпират" безпроблемно чрез конвертиране от поставени лица и да бъдат трансформирани в легални суми.

Криптовалутите са силно актуална тема в последните месеци. И докато за някои това е балон, който ще се спука, то за други е бъдещето, което ще стане част от живота ни. Все още няма ясно наложени стандарти за виртуалните пари, в някои държави те умишлено са възпрепятствани, а курсът е несигурен, защото постоянно скача с големи интервали нагоре и надолу.
И докато се вдига целия този шум и липсват отговори на много въпроси, стана ясно, че престъпният свят е успял да легализира чрез криптовалутите между 4.1 млрд. и 5.5 млрд. долара и то само в Европа. Това беше заявено от директорът на Европол - Роб Уейнрайт. Според него има силно изразена тенденция парите, генерирани от продажба на наркотици и друга незаконна дейност в Европа, да се конвертират в криптовалути, а сумите, които се "изпират" по този начин постоянно се увеличават. Схемата е сравнително проста. След като мръсните пари се конвертират във виртуални, те се разпръскват в множество дигитални портфейли, като вероятно се използват десетки различни дигитални валути. Ключовете за достъп до тези портфейли се предават на поставени лица, които конвертират съответните криптовалути в реални пари.
Престъпниците използват такива схеми заради липсата на регулации, трудното проследяване и невъзможността да бъдат хванати. От една страна полицията не може да следи и наблюдава такива сделки на конвертиране. Дори някой трансфер да бъде идентифициран като престъпен, органите на реда няма как да спрат или конфискуват конкретните пари, защото те се съхраняват в дигитален портфейл, който е достъпен само чрез уникален ключ.
Въпреки че протокола на Bitcoin не е напълно анонимен и би могло да се осъществи разследване на базата на публичните записи в т.нар. блокова верига (блокчейн), то едва ли престъпниците не използват поставени лица като бушони. От друга страна алтернативни валути, като Monero например, са много по-трудни за проследяване.
Всичко това дава светлина защо все повече криминални суми се изпират безпроблемно и това ще ескалира занапред.

Вижте още:

Мнения на потребители

Твоето мнение

Няма мнения

Платени препратки

Яки графични станции
Рендиране в реално време
и на най-тежките обекти - от Перси ООД
www.persy.com
bgERP
Управлявайте фирмата си
с безплатен, уеб базиран софтуер
www.bgerp.com
Рекламни чанти
Екстрапак произвежда рекламни чанти
и опаковки от хартия и (био)полимери
Bags.BG

вашето каре - тук

за нас | за разработчици | за реклама | станете автори | in english  © 1998-2024   Experta Ltd.