
Заседание на полския Сейм: via Associated Press
Според наименованието, бихме могли да предположим. че в търговското споразумение става дума за материални вещи, но това съвсем не е така. На практика се въвеждат сериозни ограничения по отношение на интелектуалната собственост.
Един от важните елементи на споразумението е, че ACTA предвижда предоставяне пълномощия на митническите органи да проверяват всички видове носители на информация за съдържание на нелегитимен контент: програмно осигуряване, видео и музика. Шифроването на файлове или дискове няма да помогне, защото в случай на "забравена" парола, влизането в някои държави може да бъде отказано.
Приемането на ACTA ще се отрази и на доставчиците на Интернет, които ще бъдат задължени да вземат мерки за контрол на своите абонати и сваляната информация. Според документа, предвижда се "правилото на трите предупреждения": след третото предупреждение провайдърът ще е длъжен да ограничи достъпа до Интернет на провинилите се потребители.
За разлика от SOPA/PIPA, действието на ACTA не се ограничава само с презокеанските държави - споразумението е вече подписано от 22 европейски страни, които допълват списъка съдържащ САЩ, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Канада и Мексико. На 26-ти януари се присъединиха още Дания, Латвия и Литва. От прибалтийските държави Естония отказва сляпо да подпише споразумението и изнася въпроса на пленарно заседание на правителството.
В Латвия информацията е разпространена постфактум във вид на малка забележка, гласяща че посланикът Петерис Вайварс, по време на работно посещение в Япония, подписал споразумението ACTA от името на правителството. Забележката е публикувана далеч не във всички новинарски медии и е поставена в най-долните части на страниците.
Единствено поляците реагираха против ACTA, които на 25-ти януари организираха улични протести във Варшава, в които участваха около десет хиляди души.
На 31-ви март е назначено изслушването по ACTA в Европейския Парламент и от това зависи, дали ще започнат да се прилагат новите процедури по защита на интелектуалната собственост в Европа.
Подробности: Оригиналният текст на ACTA, официалният сайт на ACTA.